Albo Kościół jest wiernym ludem Bożym w drodze, świętym i grzesznym, albo staje się firmą do spraw różnych usług, a kiedy duszpasterze wybierają tę drugą drogę, Kościół staje się supermarketem zbawienia, a księża - zwykłymi pracownikami międzynarodowego koncernu - ostrzegł Franciszek w przemówieniu po hiszpańsku, przytoczonym przez Watykan.

Reklama

Według papieża jest to “wielka porażka”, do której prowadzi klerykalizm. Franciszek dodał następnie: - To jest bardzo smutne i skandaliczne; wystarczy pójść do kościelnych zakładów krawieckich w Rzymie, gdzie można zobaczyć młodych księży przymierzających sutanny i kapelusze, alby i koronkowe szaty.

"Dosyć! To jest naprawdę skandal"

Dosyć - oświadczył. - To jest naprawdę skandal. Klerykalizm jest biczem, plagą, jest formą światowości, która kala i niszczy oblicze Kościoła - stwierdził.

A lud Boży - mówił - święty wierny lud Boży idzie naprzód z cierpliwością i pokorą znosząc pogardę, złe traktowanie i marginalizację zinstytucjonalizowanego klerykalizmu.

Franciszek przypomniał: Z jaką naturalnością mówimy o "książętach Kościoła" lub o awansach biskupów na drodze kariery. To okropności świata, światowość, która znęca się nad świętym i wiernym ludem Bożym - ocenił.

Z Watykanu Sylwia Wysocka