Protestujący odłączyli się od marszu, który przeszedł w pobliżu 52-piętrowego wieżowca na Times Square około godziny 16:10. W marszu wzięło udział około 2000 osób.

Na zewnątrz siedziby New York Timesa jeden z demonstrantów odpalił bombę dymną, a około 30 innych osób wdarło się do holu, gdzie według świadków ochroniarze pozwolili im krótko skandować.

- Od 15 do 20 z nich faktycznie wyrządziło szkody. Ich twarze były owinięte palestyńskimi chustami. Malowali okna sprayem - mówił Jorge Garcia, świadek zdarzenia.

Reklama

Oberwał też Starbucks

W kawiarni Starbucks na pierwszym piętrze budynku jedna z protestujących osób namalowała sprayem hasła „krew na rękach”, „bojkot”, „wolna Gaza” i „wolna Palestyna”.

W zeszłym miesiącu związek pracowników Starbucks i sieć pozwały się wzajemnie do sądu federalnego w związku z propalestyńskim postem w mediach społecznościowych, który został udostępniony na koncie związku. Od tego czasu sieć zalały nawoływania do bojkotu sieci kawiarni.

Hasła na policyjnym radiowozie

Zniszczony został także samochód nowojorskiej policji. Miał wybitą tylną szybę i pomalowany farbą w sprayu napis „f–k IDF KKK” po jednej stronie i „wolna Gaza” po drugiej.

- To kolejny poziom braku szacunku – Garcia stwierdził o wandalizmie. - Teraz właściwe przesłanie zniknęło. To wyglądało jak inscenizacja, przypominało flash mob - powiedział.

W filmach opublikowanych w mediach społecznościowych protestujący żądali „natychmiastowego zawieszenia broni”.

„The Times” odpiera oskarżenia

„The New York Times obszernie opisał wojnę Izrael-Hamas, zachowując uczciwość, bezstronność i niezachwiane zrozumienie złożoności konfliktu” – czytamy w oświadczeniu gazety. „W pełni popieramy prawo tej grupy do wyrażania swojego punktu widzenia, nawet jeśli nie zgadzamy się z charakterystyką naszych relacji”.

Czwartkowy wieczorny protest był jednym z serii demonstracji, które przetoczyły się przez kraj od czasu, gdy 7 października Hamas zaatakował Izrael.

Dodajmy, że w czwartek setki uczniów szkół średnich w Nowym Jorku wyszło z zajęć, żądając natychmiastowego zawieszenia broni w konflikcie.