"Na kierunku chersońskim siły obrony wciąż utrzymują pozycje zajęte na lewym brzegu Dniepru. Nadal prowadzą walkę kontrbateryjną (tj. zwalczają artylerię przeciwnika ogniem artyleryjskim - PAP) i prowadzą ostrzał ogniowy tyłów wroga" - głosi komunikat sztabu na Facebooku.

Reklama

Rzeczniczka armii: Wojsko odepchnęło Rosjan

Jak przekazała wcześniej Natalia Humeniuk, rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju, armia odepchnęła Rosjan na odległość od 3 do 8 km na wschód od brzegu Dniepru. Tym samym prawy brzeg, będący pod kontrolą Kijowa, już nie znajduje się w zasięgu rosyjskich moździerzy. Na terenach obwodu chersońskiego leżących na lewym brzegu Dniepru Rosja utrzymuje kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy.

Reklama

ISW: Nieznaczne postępy rosyjskiej ofensywy

Armia Rosji przesunęła się nieznacznie w strefie przemysłowej na południowy wschód od Awdijiwki - wynika z materiałów, które przeanalizował ISW. Działania ofensywne prowadzono też pod Bachmutem i na linii Kupiańsk-Swatowe-Kreminna. Rosyjskie wojska kontynuowały też w piątek ofensywę na zachód i południowy zachód od Doniecka, ale nie poczyniły postępów. ISW potwierdza natomiast, że Rosjanie przesunęli się na granicy obwodu donieckiego i zaporoskiego, na wschód od miejscowości Urożajne.