Berlin chce być lepiej przygotowany na przełom roku, ponieważ może dojść do kolejnych zamieszek - twierdzi senator ds. gospodarczych i była burmistrz Berlina Franziska Giffey (SPD).

Reklama

Berlin narażony na sylwestrowe zamieszki?

W tym roku z pewnością nie będzie łatwiej, zwłaszcza gdy widzimy, co dzieje się obecnie na ulicach Berlina. Konflikty tego świata rozgrywają się również na naszych ulicach i podwórkach szkolnych - mówiła.

W sylwestra w Berlinie dochodzi do zamieszek i starć z policją. W zeszłych latach w wyniku zamieszek rannych zostało kilkudziesięciu policjantów i strażaków, a służby zatrzymały ponad 100 osób. Atakowano funkcjonariuszy i służby ratunkowe. Policjanci i strażacy byli atakowani materiałami pirotechnicznymi i innymi niebezpiecznymi przedmiotami. W sumie rannych zostało 18 policjantów, w tym jeden ciężko. Media przywołują też jeden z ataków, do którego doszło w dzielnicy Kreuzberg.

Strzelanie fajerwerkami i rzucanie petardami

“Gdy strażacy przybyli na miejsce, by ugasić pożar, zostali zaatakowani przez 200 zakapturzonych mężczyzn” – wskazuje „Bild”. Z kolei w berlińskim Neukölln 50 napastników strzelało fajerwerkami i rzucało petardami w kierunku służb ratowniczych. Aresztowano 103 osoby, 98 mężczyzn i pięć kobiet. Zarzuca się im podpalenie, naruszenie ustawy o materiałach wybuchowych, naruszenie spokoju i napaść na funkcjonariuszy organów ścigania.