Dziennik Gazeta Prawana logo

To Janukowycz kazał strzelać z ostrej broni do protestujących na Majdanie. Ustalenia ukraińskich śledczych

30 listopada 2023, 13:39
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Kijów Majdan Hruszczewskiego barykady Berkut
Plac Niepodległości w Kijowie, luty 2014 roku/Shutterstock
Jak poinformował w rozmowie z Ukrinform Denys Iwanow, prokurator w śledztwie dotyczącym wydarzeń na kijowskim Placu Niepodległości (tzw. Majdanie) w 2014 roku, śledczym udało się ustalić, że ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz nakazał ministrowi spraw wewnętrznych Witalijowi Zacharczence użycie ostrej broni przeciw uczestnikom protestu. 

Śledztwo wykazało, że Janukowycz wydał polecenie z rezydencji w Meżyhirze około godziny 7 rano 20 lutego 2014 roku. - Śledztwo ma podstawy, by sądzić, że to właśnie podczas tej rozmowy, która trwała około 8 minut, Janukowycz polecił Zacharczence użycie broni palnej przez podległe mu jednostki w kierunku demonstrantów w centralnej części Kijowa - powiedział Iwanow w rozmowie z Ukrinform.

Po rozmowie z Janukowyczem Zacharczenko odbył dwie rozmowy telefoniczne z ministrem spraw wewnętrznych Rosji Władimirem Kołokolcewem za pośrednictwem połączenia rządowego - wynika z ustaleń ukraińskiego śledztwa.

Strzały w kierunku uczestników prostetu

Tego dnia funkcjonariusze oddziałów specjalnych Wojsk Wewnętrznych Berkut oddali strzały w kierunku nieuzbrojonych uczestników protestu na Majdanie Niepodległości i części ulicy Instytuckiej.

W sprawie tej przed kijowskim sądem rejonowym odpowiada pięciu oficerów formacji Berkut, oskarżonych o spowodowanie śmierci 48 osób.

Jak zaznaczył prok. Iwanow, w czasie tzw. Rewolucji Godności w Kijowie Janukowycz nie podpisał żadnych pisemnych rozkazów dla sił bezpieczeństwa, jednak po zmianie konstytucji w 2010 roku to właśnie do prezydenta należała decyzja o mianowaniu ministra spraw wewnętrznych a także szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i ministra obrony. 

Protesty na Majdanie

Protesty na kijowskim Placu Niepodległości rozpoczęły się 21 listopada 2013 roku. Chodziło wówczas o niepodpisanie przez Janukowycza umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Wraz z rozwojem sytuacji na popularności zyskiwały postulaty usunięcia Janukowycza ze stanowiska oraz gruntownej zmiany sytuacji w państwie. Sam ruch przekształcił się w ogólnonarodowe protesty.

Próba stłumienia demonstracji 18, 19 i 20 lutego 2014 roku kosztowała życie i zdrowie kilkuset protestujących osób. 

Janukowycz pod naciskiem opinii publicznej zdecydował się przywrócić konstytucję z 2004 i przeprowadzić wcześniejsze wybory. 21 lutego milicja została usunięta z ulic Kijowa, a Janukowycz opuścił stolicę. 22 lutego ukraiński parlament usunął go z urzędu, na jego następcę wyznaczając Ołeksandra Turczynowa. 

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl/Media
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj