Proces dotyczący zmiany nazw ulic w Barcelonie, które zostały poświęcone świętym w 2022 roku, rozpoczął się w lipcu tego roku. Przypomnijmy, że wtedy na stanowisku burmistrza stała Ada Colau z lewicowej partii En Comu. Aktualnie Ratusz kierowany jest przez socjalistę Jaume Collboniego.

Reklama

Oficjalne dokumenty w tej sprawie zostały zatwierdzone pod koniec listopada. Wynika z nich, że ulice Świętego Rafała i Świętej Magdaleny zostaną przemianowane na nazwiska feministycznych aktywistek, a mianowicie Marii Casas Mira i Magdaleny E. Blanc.

Feministki uhonorowane w Barcelonie. Zrobili to kosztem świętych

Ratusz w Barcelonie podał, że ulice poświęcone Świętej Agacie i Świętej Róży zostaną teraz nazwane na cześć działaczek walczących o prawa kobiet. Mowa o Agacie Badia Puig-rodon oraz Rosie Puig-rodon Pla.

Władze Barcelony, uzasadniając tę decyzję, poinformowały, że celem zmiany nazw jest promowanie większej tolerancji i podkreślenie świeckiego charakteru miasta.

Dziennik "El Debate" zaznaczył jednak, że usunięcie nazw świętych z ulic w Barcelonie może spowodować dezorientację wśród mieszkańców, którzy od ponad 150 lat identyfikowali się z tymi nazwami.