"System obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore (AAMDS) w Redzikowie zostanie przyjęty przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych 15 grudnia, gdy AAMDS wejdzie w planowaną fazę konserwacji, by zmodernizować sieć i systemy komputerowe. Kiedy zostanie ona sfinalizowana, AAMDS Polska będzie w pełni zintegrowanym i przetestowanym elementem systemu obrony antybalistycznej USA, przygotowanym do operacji pod dowodzeniem i kontrolą NATO" - przekazało Dowództwo Sił Marynarki Wojennej USA w Europie i Afryce w Neapolu. Oficjalne przekazanie gotowej instalacji NATO zaplanowano na wiosnę lub lato 2024 r.

Reklama

Jak zaznacza dowództwo, przyjęcie bazy w Redzikowie będzie ważnym krokiem w kierunku przygotowania systemu do ochrony przeciwko rosnącemu zagrożeniu ze strony pocisków balistycznych Iranu.

"Oddanie tej instalacji w Polsce pomoże zapewnić ulepszone pokrycie i wzmocnioną ochronę dla wszystkich europejskich mieszkańców, terytoriów i sił NATO, przeciwko potencjalnym zagrożeniom dla obszaru Euro-Atlantyckiego" - dodało dowództwo.

Baza w Redzikowie

Baza w Redzikowie będzie drugim lądowym elementem systemu obrony Aegis, który istnieje na okrętach amerykańskiej marynarki wojennej. Pierwsza była baza w Deveselu w Rumunii, która rozpoczęła działania w 2016 r. Jest to część systemu obrony przeciwrakietowej NATO.