Organizacja stwierdza w komunikacie, że w porównaniu z poprzednimi latami rośnieliczba ofiar w młodym wieku, a obrażenia stają się poważniejsze. Z zestawienia NVPC wynika, że dwie trzecie ciężko rannych to niepełnoletni chłopcy.

Reklama

Za szczególnie niebezpieczne uznano petardy Cobra 6. "To bardzo niepokojące, że dzieci mogą swobodnie kupować te fajerwerki" - oświadczyła chirurg Annekatrien van de Kar, cytowana w komunikacie.

Nie tylko ręce…

Do szpitala okulistycznego w Rotterdamie trafiło w Nowy Rok 26 pacjentów z obrażeniami oczu spowodowanymi przez sztuczne ognie. Wśród nich była dwójka dzieci do 12. roku życia.

Reklama

Zdaniem NVPC rząd Holandii powinien zakazać sprzedaży sztucznych ogni obywatelom i zająć się czarnym rynkiem tych towarów, gdzie sprzedawane są szczególnie niebezpieczne fajerwerki.

Tymczasem w 2023 roku Holendrzy wydali na zakup fajerwerków około 105 mln euro. "Holandia ma bzika na punkcie fajerwerków" - twierdzi Leo Groeneveld, prezes Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN), stowarzyszenia branży pirotechnicznej w Niderlandach.

Według sondażu przeprowadzonego na początku grudnia przez portal RTL Nieuws 55 proc. mieszkańców Niderlandów opowiada się jednak za całkowitym zakazem zakupu i odpalania fajerwerków.