W obwodzie penzeńskim, położonym w centrum europejskiej części Rosji, pracownik przedsiębiorstwa został zatrzymany za współpracę z polskimi służbami specjalnymi - poinformowała Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB).

FSB zatrzymała współpracownika polskiego wywiadu

Przedsiębiorstwo, w którym pracował, ma status “specjalnego znaczenia”, co oznacza, że jest to obszar specjalny lub wojskowy, a firmy i organizacje, które tam działają, nie mogą funkcjonować bez dodatkowych środków bezpieczeństwa i są zabezpieczane przez FSB.

Jak przekazało FSB, zatrzymany miał nawiązać kontakt z przedstawicielem polskich służb specjalnych w celu przekazania informacji o działalności firmy w zamian za pomoc w wyjeździe za granicę.

Reklama

Zbierał dane o przedsiębiorstwie

W wyniku czynności operacyjno-rozpoznawczych udokumentowano jego nielegalne działania, mające na celu zebranie informacji o wielkości produkcji przedsiębiorstwa w ramach zamówienia obronnego państwa, o których dowiedział się w trakcie wykonywania czynności służbowych. Mężczyzna został zatrzymany z artykułu dotyczącego współpracy na zasadzie poufności z obcym państwem - napisała agencja Interfax.