Pusty masowiec pływający pod maltańską banderą został trafiony pociskiem rakietowym, gdy zmierzał na północ przez Morze Czerwone, 76 mil morskich na północny zachód od jemeńskiego portu Salif - poinformowała agencja Reutera.

Reklama

Grecki statek trafiony rakietą

Statek Zografia, należący do Greków, płynął z Wietnamu do Izraela z 24-osobową załogą na pokładzie i był pusty od ładunku, gdy został zaatakowany - podało jedno z greckich źródeł.

"Nie było żadnych obrażeń, a jedynie szkody materialne" - dodało źródło.

Atak Huti na amerykański statek

W poniedziałek, jemeńscy rebelianci Huti wystrzelili trzy pociski w kierunku amerykańskiego statku towarowego, który płynął w pobliżu wybrzeża Jemenu w Zatoce Adeńskiej. Brytyjska Organizacja Handlu Morskim (UKMTO) poinformowała, że jeden z pocisków trafił w cel, a Ambrey, brytyjska firma specjalizująca się w bezpieczeństwie morskim, potwierdziła te doniesienia.

Wojna domowa w Jemenie

W Jemenie trwa wojna domowa, w której szyiccy rebelianci Huti, wspierani przez Iran, kontrolują północny zachód kraju.

Przez Morze Czerwone przechodzi około 15 proc. światowego handlu morskiego, a ataki Huti na statki handlowe spowodowały, że wielu przewoźników zrezygnowało ze szlaku wiodącego z Azji przez Morze Czerwone i Kanał Sueski, wybierając dłuższą, ale bezpieczniejszą trasę okrążającą Afrykę. W wyniku tego, od początku roku wpływy kanału spadły o 40 proc., a liczba przepływających statków - o 30 proc.