W przemówieniu z okazji rocznicy utworzenia północnokoreańskich sił zbrojnych, wygłoszonym w czwartek w ministerstwie obrony, Kim wezwał żołnierzy, by podążali za ideologią rządzącej Partii Pracy Korei – przekazała agencja Reutera, powołując się na treść mowy opublikowaną przez KCNA.

Reklama

- Jeśli wrogowie spróbują użyć siły przeciwko naszemu krajowi, podejmiemy odważną decyzję, by zmienić bieg historii, i nie zawahamy się użyć całej naszej wielkiej potęgi, by ich unicestwić – powiedział Kim.

Gotowość bojowa ma gwarantować pokój

Przywódca Korei Północnej wykluczył jakikolwiek dialog i negocjacje z Koreą Południową, którą określił jako "wroga numer jeden". Ocenił, że utrzymywanie gotowości bojowej jest jedynym sposobem, by zapewnić pokój i bezpieczeństwo jego krajowi.

W depeszy KCNA zaznaczono, że podczas wizyty w ministerstwie towarzyszyła mu "szanowana córka". Według komentatorów była to prawdopodobnie około 10-letnia Kim Dzu Ae, drugie dziecko przywódcy, która według analityków może być przygotowywana do objęcia ważnych funkcji w kraju, a nawet do roli potencjalnej następczyni Kima.

Reklama

Rocznica utworzenia Koreańskiej Armii Ludowej. W tym roku inaczej?

Korea Północna obchodziła w czwartek 76-lecie utworzenia Koreańskiej Armii Ludowej.

Z okazji poprzedniej rocznicy zorganizowano w Pjongjangu nocną paradę wojskową, na której pokazano międzykontynentalne pociski balistyczne. W tym roku w relacji państwowych mediów nie pojawiły się informacje o tego rodzaju dużym wydarzeniu, a jedynie o przemarszu gwardii honorowej i bankiecie z udziałem dowódców wojskowych i żołnierzy – zauważył Reuters.