Do zbrodni doszło na początku września 2023 roku. Według prokuratora, 15-latek i 19-latek, zabili strzałem przez okno przebywającą w swoim domu w Uppsali 60-letnią kobietę. Trzy inne osoby, w tym kobieta przewożąca broń, podejrzani są o pomocnictwo.

Reklama

W wyniku porachunków zginęło 11 osób

Ofiara to matka Ismaila A. rywala wpływowego gangstera o pseudonimie Lis Kurdyjski. Po zabójstwie kobiety w ciągu miesiąca w wyniku strzelanin oraz wybuchów w Sztokholmie i Uppsali zginęło łącznie 11 osób.

Policja na zorganizowanej w czwartek konferencji prasowej ostrzegła przed możliwością wystąpienia kolejnej fali przemocy. "Obawiamy się aktów zemsty" - przyznał Andreas Pallinder z policji w Uppsali.

Będą zmiany legislacyjne

Według szwedzkiego prawa od chwili wniesienia przez prokuraturę aktu oskarżenia każdy może wystąpić o zawierające dane osobowe szczegóły dotyczące zakończonego śledztwa.

Minister sprawiedliwości Szwecji Gunnar Stroemmer w wywiadzie dla dziennika "Svenska Dagbladet" zapowiedział zmiany legislacyjne mające ograniczyć jawność tego rodzaju dokumentów.