Jak poinformował Urząd Kanclerski w Berlinie Zełenski oczekiwany jest w stolicy Niemiec w piątek rano. Po podpisaniu porozumienia kanclerz Olaf Scholz i prezydent Zełenski wystąpią na konferencji prasowej.

Obserwatorzy zauważają, że Niemcy wysunęły się obecnie na czoło krajów europejskich wspierających militarnie i finansowo Ukrainę.

Reklama

Następnie Zełenski uda się do Paryża gdzie podpisze podobne porozumienie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Pałacu Elizejskim. Również tam przewidziana jest konferencja prasowa obu prezydentów.

W komunikacie Pałacu Elizejskiego podkreślono, że "porozumienie będzie konsekwencją zobowiązań podjętych w formacie G7 na marginesie szczytu NATO w Wilnie w lipcu 2023 roku".

Przywódcy krajów NATO nie ustalili wówczas kalendarium przystąpienia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale państwa G7 zobowiązały się udzielać jej długoterminowego wsparcia wojskowego.

Jako pierwsza porozumienie o bezpieczeństwie i wsparciu podpisała z Ukrainą 12 stycznia Wielka Brytania podczas wizyty premiera Rishiego Sunaka w Kijowie.

Zełenski weźmie również udział w rozpoczynającej się w piątek dorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.