Wcześniej tego dnia siły amerykańskie zestrzeliły sześć dronów Huti nad Morzem Czerwonym, gdy stwierdzono, że stanowią one bezpośrednie zagrożenie dla okrętów USA i sojuszników – podało Centralne Dowództwo USA (Centcom) w mediach społecznościowych.

Reklama

Wspierani przez Iran Huti, którzy od prawie 10 lat kontrolują większość Jemenu, od listopada przeprowadzają powtarzające się ataki dronami i rakietami na statki handlowe i okręty wojenne na Morzu Czerwonym i w Cieśninie Bab al-Mandab. Siły amerykańskie i brytyjskie odpowiedziały wieloma atakami na obiekty Huti, ale jak dotąd nie udało im się powstrzymać tych wspieranych przez Iran jemeńskich rebeliantów.

Huti wydali zakaz

Huti zakazali w czwartek przepływu amerykańskich, izraelskich i brytyjskich statków przez Morze Czerwone, Morze Arabskie i Zatokę Adeńską. Informacja ta została przesłana przez Centrum Koordynacji Operacji Humanitarnych, funkcjonujące w ramach rebelianckich struktur militarnych ruchu Huti, międzynarodowym firmom ubezpieczeniowym.

Również w czwartek lider Huti Abdulmalik al-Houthi oświadczył w telewizji, że Huti zaczęli używać "broni podwodnej" w atakach na statki, przeprowadzane na znak solidarności z Palestyńczykami.