Podczas operacyjnych działań poszukiwawczych w ramach śledztwa w sprawie szpiegostwa zidentyfikowano i zatrzymano obywatela Republiki Korei Południowej - powiedział anonimowy przedstawiciel organów ścigania.

Koreańczyk miał zostać zatrzymany we Władywostoku na Dalekim Wschodzie na początku tego roku, a następnie przewieziony do Moskwy pod koniec lutego. Obecnie przebywa w moskiewskim więzieniu Lefortowo.

Reklama

Anonimowe źródło w organach ścigania powiedziało agencji TASS, że mężczyzna jest podejrzany o przekazywanie tajemnic państwowych zagranicznym służbom wywiadowczym. Za szpiegostwo grozi w Rosji kara do 20 lat więzienia.

Pierwsza taka sprawa w Rosji

Reklama

Według agencji TASS aresztowanie mężczyzny pod zarzutem szpiegostwa jest pierwszą tego typu sprawą przeciwko obywatelowi Korei Południowej we współczesnej historii Rosji.

Jest drugim obcokrajowcem spoza Ukrainy, który został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa od czasu rozpoczęcia przez Moskwę inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r.

W zeszłym roku rosyjskie władze aresztowały reportera "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha pod zarzutem szpiegostwa, czemu on, jego pracodawca i rząd USA zaprzeczają.