Wcześniej, w latach 1984-2004, w Czechach nie było jednego zachorowania na koklusz. Teraz liczba przypadków lawinowo rośnie.

Wśród chorych jest 80-letni burmistrz Pragi Bohuslav Svoboda, poseł do parlamentu i wybitny ginekolog. Ostatnio powszechne potępienie wzbudziło to, że w szóstym dniu choroby pojawił się na posiedzeniu Komisji Zdrowia, kaszlący i bez maseczki, efekcie czego partia postawiła mu zarzuty karne za "rozprzestrzenianie choroby zakaźnej" - informuje BBC.

W Czechach zachorowało w ostatnim tygodniu na krztusiec 827 osób.

Reklama

W kraju morawsko-śląskim od początku roku zachorowało 47 osób, w tym wielu uczniów. Władze postanowiły o zamknięciu jednej z szkół.

W Czechach zmarła osoba zakażona krztuścem

Czeski Państwowy Instytut Zdrowia (SZU) poinformował w poniedziałek o pierwszej w tym roku śmierci osoby zakażonej krztuścem. Zmarły mężczyzna pochodził z regionu Hradec Kralove i - jak podano w komunikacie - był w grupie wiekowej od 55 do 64 lat.

Według SZU najwyższa zachorowalność występuje w grupie wiekowej od 15 do 19 lat - to około jedna trzecia pacjentów.

Reklama

Eksperci twierdzą, że może to być związane ze zmianą szczepionek od 2007 roku. Mają one mniej skutków ubocznych po szczepieniu, ale odporność po nich jest mniejsza.

Rośnie liczba zachorowań na krztusiec w Polsce

Jak podaje BBC liczba zachorowań na krztusiec rośnie w całej Europie. Polska nie jest pod tym względem wyjątkiem. W styczniu i lutym tego roku potwierdzono u nas 326 przypadków krztuśca, podczas gdy w tym samym czasie 2023 r. zanotowano 156 zachorowań.

Krztusiec, dawniej nazywany kokluszem, to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych, powodowana przez bakterię Bordetella pertussis. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

Objawy krztuśca

W pierwszych tygodniach objawy krztuśca nie różnią się od innych infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawia się suchy kaszel, katar, stany podgorączkowe, zapalenie gardła. Następnie pojawiają się typowe i przedłużające się napady uciążliwego, długotrwałego kaszlu, który często kończy się głośnym wdechem, wymiotami lub bezdechem.

Kaszel o różnym nasileniu może utrzymywać się wiele tygodni.

W Polsce szczepienie przeciwko krztuścowi jest obowiązkowe u dzieci. Dorośli, podobnie jak dzieci, też powinni się regularnie szczepić, szczepionkę warto powtarzać co dziesięć lat.