W codziennej aktualizacji wywiadowczej wyjaśniono, że rosyjska doktryna wojskowa kładzie duży nacisk na użycie kamuflażu i technik wprowadzających w błąd - co nazywane jest maskirowką - aby zwiększyć zdolność przetrwania swoich sił zbrojnych, jak również ukryć ich zamiary operacyjne. Brak skutecznego stosowania takich technik był jednym z kluczowych niepowodzeń operacyjnych we wczesnych fazach inwazji na Ukrainę.

Reklama

Ulepszenie technik kamuflażu

Poinformowano, że rosyjskie siły najprawdopodobniej podjęły działania, aby zwiększyć i ulepszyć zastosowanie technik kamuflażu, a w konsekwencji ograniczyć ciężkie straty, które w ciągu minionych dwóch lat doznały zarówno Flota Czarnomorska, jak i Siły Powietrzno-Kosmiczne.

W rosyjskich bazach lotniczych zastosowanie technik kamuflażu obejmuje atrapy modeli samolotów oraz opony na skrzydłach samolotów, a - według doniesień - w dziewięciu bazach także namalowane kontury samolotów. Jeśli chodzi o marynarkę wojenną, okręty Floty Czarnomorskiej mają czarną farbę na dziobach i rufach, aby wydawały się one mniejszym i nie tak atrakcyjnym celem. Kontury okrętów namalowano także na nabrzeżach, aby zapewne wprowadzić w błąd ukraińskich operatorów dronów.

W aktualizacji zamieszczono satelitarne zdjęcie z portu w Noworosyjsku, gdzie obok okrętu na nabrzeżu namalowany został jego kontur.

Nowe techniki bez szans na powodzenie?

"Pomimo tych prób ukrycia, rosyjskie samoloty nadal są podatne na konwencjonalne zestrzelenie w czasie, gdy są w powietrzu, a rosyjskie okręty nadal są podatne, gdy operują na Morzu Czarnym. Jest mało prawdopodobne, że użycie technik maskirowki doprowadzi do jakiejkolwiek znaczącej redukcji strat" - oceniono.