Laureaci Nagrody Nobla w swoim liście otwartym apelują do społeczności międzynarodowej o bardziej zdecydowane działania przeciwko Rosji.

Laureaci Nagrody Nobla z apelem

Wyrażają swoje zaniepokojenie losem Ukrainy ibezpośrednim zagrożeniem, jakie stanowi reżim Putina dla ludzkości.

Dziennik informuje, że sygnatariusze listu oskarżają wiele rządów o niedostateczne zrozumienie zagrożenia ze strony Putina i postawienie na niebezpieczną politykę ustępstw, porównując to do początków rządów Adolfa Hitlera.

Reklama

"Politycy i obywatele na całym świecie powinni porzucić wszelkie złudzenia dotyczące pana Putina i jego przestępczego reżimu. Historia uczy nas, że uspokajanie agresora sprzyja kolejnym zbrodniom przeciw ludzkości. Jesteśmy zdeterminowani, aby nie powtórzyło się Monachium 1938!" – cytuje "Spiegel” treść listu.

Pięć głównych punktów

Laureaci Nagrody Nobla formułują pięć punktów, w których domagają się m.in. zdecydowanego zwiększenia pomocy dla Ukrainy, wsparcia dla represjonowanej opozycji rosyjskiej, większego wsparcia dla rosyjskich obywateli, którzy musieli uciec za granicę, rozwinięcia pomocy dla rosyjskich organizacji opozycyjnych i niezależnych mediów w Rosji oraz odmowy uznania prezydentury Putina.