Trzęsienie ziemi w USA

Jak podały amerykańskie służby geologiczne U.S. Geological Survey (USGS) trzęsienie ziemi nastąpiło o godzinie 10.23 czasu miejscowego (16.23 czasu polskiego). Wstrząsy były odczuwalne w miastach Wschodniego Wybrzeża od Filadelfii do Bostonu. Kilka lotnisk na Wschodnim Wybrzeżu ogłosiło zakazy lądowania. Wstrzymano chwilowo ruch lotniczy.

W mieście Nowy Jork zawyły syreny. Pojawiły się alerty na smartfonach. Departament Policji (NYPD) ogłosił, że nie ma na razie zgłoszeń o szkodach. "Mimo że nie mamy na razie raportów o poważnych konsekwencjach, wciąż poddajemy ocenie wpływ (trzęsienia)" - napisał rzecznik burmistrz Erica Adamsa, Fabien Levy, w mediach społecznościowych.

Reklama

Amerykański korespondent RMF FM Paweł Żuchowski przekazał, że informacje o trzęsieniu otrzymał od przedstawicieli Polonii. Kontaktująca się z nim Polka przekazała, że wstrząs trwał ok. 20 sekund.

Pierwsze trzęsienie ziemi od 1884 roku

Wstrząs nastąpił na głębokości 10 km, a niektórzy mieszkańcy informują, że ich domy się trzęsły - informowała strona internetowa Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego.

Nie ma informacji o ofiarach. Straż pożarna Nowego Jorku podała, że według jej wstępnych ustaleń nie ma informacji o szkodach spowodowanych wstrząsami.

Rzecznik nowojorskich szkół Nathaniel Styer oznajmił, że "nie ma informacji, o uszkodzeniach budynków". Personel obiektów przeprowadza dokładne inspekcje.

Najbardziej znaczące wstrząsy zarejestrowane w ostatnim czasie w Nowym Jorku miały miejsce w 1884 roku. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,2 nawiedziło wówczas Coney Island na Brooklynie.