Von der Leyen uważa, że "równolegle do wojny napastniczej Władimira Putina przeciwko Ukrainie, nasilają się antyeuropejskie działania jego skrajnie lewicowych i skrajnie prawicowych przyjaciół politycznych w całej UE, takich jak AfD w Niemczech".

Reklama

Podwójny atak na Europę

Europa doświadcza teraz podwójnego ataku: z zewnątrz i od wewnątrz, a zagrożenie jest realne - oświadczyła szefowa KE.

Nie oszukujmy się, przyjaciele Putina chcą zniszczyć Unię Europejską od wewnątrz, poprzez proces dezintegracji - powiedziała von der Leyen. Siły demokratyczne muszą teraz stanąć razem. Apeluję do wszystkich Europejczyków, niezależnie od tego, do której partii demokratycznej należą, aby poszli na wybory europejskie i wzmocnili polityczne centrum - dodała.

Reklama

Szerokie wpływy Putina

Reklama

Zdaniem von der Leyen Putin chce wpłynąć na wszystkie decyzje wyborcze na Zachodzie w tym roku: wybory europejskie w czerwcu, wybory landowe we wschodnich Niemczech późnym latem i wybory w USA w listopadzie. Wokół tych dat musimy spodziewać się prób manipulacji, zalewu fałszywych doniesień, ale także zakłóceń i prowokacji, które, jeśli się przyjrzeć bliżej, mają swoje korzenie w Rosji - podkreśliła przewodnicząca KE.

Apel do Amerykanów

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie von der Leyen zaapelowała do amerykańskiej Izby Reprezentantów, aby "w końcu zezwoliła na przyjęcie pakietu pomocowego dla Ukrainy", który utknął w Kongresie USA. Ukraina zasługuje na wsparcie ze strony wszystkich wolnych krajów świata - dodała. Jej zdaniem dalsze blokowanie pomocy "zaszkodzi nie tylko Ukrainie, ale także całemu Sojuszowi Północnoatlantyckiemu".