Nowa prezes Sądu Najwyższego Rosji

W środę 17 kwietnia agencja Interfax poinformowała, że wyłoniono nową przewodniczącą Sądu Najwyższego Rosji. Została nią Irina Podnosowa. Decyzję podjęto jednogłośnie, a w głosowaniu według portalu rbc.ua wzięło udział 167 senatorów.

"Konkurs na stanowisko został ogłoszony 1 marca, po śmierci Wiaczesława Lebiediewa, który pełnił funkcję od 1991 roku. 71-letnia Podnosowa była jedyną kandydatką na stanowisko" – podał niezależny rosyjski serwis Meduza.

Reklama

Koleżanka Władimira Putina

Reklama

Prezes Sądu Najwyższego Rosji powoływany jest przez Radę Federacji na sześcioletnią kadencję na wniosek prezydenta, gdy uzyska pozytywną opinię Najwyższego Kolegium Kwalifikacyjnego Sędziów Federacji Rosyjskiej.

Irina Podnosowa ukończyła Wydział Prawa Leningradzkiego Uniwersytetu Państwowego im. A. Żdanowa w 1975 roku.Studiowała z Władimirem Putinem.

W 2020 roku została zastępcą prezesa Sądu Najwyższego Rosji. "Kommiersant" zauważał, że "nie ma ona nic wspólnego z systemem arbitrażowym", ale jest uważana za bardzo wpływową osobę, "ponieważ wszyscy dobrze wiedzą, kto za nią stoi".