Szczegóły oskarżenia nie są znane, ponieważ proces był tajny. W chwili aresztowania 76-letni Kuranow był dyrektorem generalnym i głównym konstruktorem w Naukowo-Badawczym Przedsiębiorstwie Systemów Ponaddźwiękowych. Jest specjalistą w dziedzinie projektowania technologii ponaddźwiękowych, ma na koncie ponad 120 publikacji naukowych oraz patenty.

Reklama

Według rosyjskojęzycznej redakcji BBC proces zakończył się błyskawicznie, odbyły się tylko dwie rozprawy. Kuranow został zatrzymany w sierpniu 2021 r. Od czerwca 2022 r. nie było żadnych informacji na temat jego losów.

Masowe aresztowania naukowców

Radio Swoboda podaje, że do lutego br. w Rosji aresztowano co najmniej 12 osób, które badały procesy ponaddźwiękowe. Wszystkie zostały oskarżone o zdradę stanu.

Reklama

W środę media poinformowały, że Sąd Najwyższy Rosji uchylił wyrok 12 lat więzienia za "zdradę stanu" wobec fizyka Walerija Gołubkina i skierował jego sprawę do ponownego rozpoznania. Gołubkin, 71-letni profesor Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii (MFTI), został w czerwcu ubiegłego roku skazany na 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Naukowiec nie przyznał się do winy. Za kratami przebywa od kwietnia 2021 r.

Nowy samolot ponaddźwiękowy

Reklama

Gołubkin uczestniczył w międzynarodowym projekcie budowy nowego pasażerskiego samolotu ponaddźwiękowego. Zarzucono mu, że przekazał za granicę "tajemnice państwowe". Jak zaznacza niezależny rosyjski portal Meduza, zanim te dane zostały wysłane zagranicznym partnerom, trzy różne komisje potwierdziły, że nie zawierają one żadnych takich treści.

Rosyjskie sądy pobiły rekord

Niezależny projekt medialny Wiorstka poinformował w środę, że w 2023 r. rosyjskie sądy pobiły rekord, wydając najwięcej wyroków skazujących od co najmniej od 2010 r. za zdradę stanu, szpiegostwo i ujawnienie tajemnicy państwowej.

W 2023 r. za stanu państwa skazano 39 osób. Poprzedni rekord odnotowano w 2022 r. – było to 16 osób. BBC pisze z kolei, że w ciągu ostatnich sześciu lat Federalna Służba Bezpieczeństwa oskarżyła o zdradę stanu ponad 10 fizyków.