Do porozumienia doszło pomiędzy zastępcą sekretarza stanu USA Kurtem Campbellem a premierem junty Ali Mahamanem Lamine Zeine.

Wycofanie wojsk z Nigru

W najbliższych dniach delegacja USA uda się do stolicy Nigru, Niamey, aby zorganizować i przeprowadzić uporządkowane wycofanie wojsk - powiadomili urzędnicy cytowani przez CNN.

Reklama

W sobotę potwierdziła to również nigerska telewizja państwowa Tele Sahel.

Reklama

Zamach stanu w Nigrze

W lipcu 2023 roku w Nigrze przeprowadzono wojskowy zamach stanu, w wyniku którego odsunięto od władzy prezydenta Mohameda Bazouma. Junta, na czele której stanął generał Abdourahamane Tchiani, w grudniu 2023 roku pozbyła się wojsk francuskich, a w połowie marca br. ogłosiła, że unieważnia zawarty z USA w 2012 roku pakt o bezpieczeństwie. To dzięki obecności w tym kraju siły amerykańskie mogły prowadzić operacje militarne przeciwko dżihadystom w afrykańskim regionie Sahelu, rozciągającym się od Senegalu po Erytreę.

W Nigrze, w mieście Agadez w środkowej części kraju, oprócz około tysiąca amerykańskich wojskowych znajduje się baza dronów zbudowana przez USA za ponad 100 mln dolarów.

Reklama

"Oddanie" Nigru Rosji

Po wycofaniu się Amerykanów Niger będzie kolejnym krajem afrykańskim z silnymi wpływami Rosji, której najemnicy są już obecni w Burkina Faso, Czadzie, Libii, Mali, Mozambiku, Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie i Togo.