Nie podano dodatkowych informacji dotyczących samego spotkania za zamkniętymi drzwiami w położonym nad Bosforem pałacu Dolmabahce.

Rozmowy Hamasu z Turcją

W środę lider polityczny Hamasu spotkał się w Katarze - gdzie na stałe mieszka - z tureckim ministrem spraw zagranicznych Hakanem Fidanem. Podczas rozmowy poruszono kwestie dotyczące pomocy humanitarnej dla cywilów ze Strefy Gazy, zawieszenia broni, a także zakładników izraelskich przetrzymywanych przez Hamas - podała agencja Anatolia.

Katarska telewizja Al-Dżazira przekazała doniesienia, że turecki prezydent, który od października 2023 roku, czyli początku wojny Izraela z Hamasem, stara się o rolę mediatora, liczy na zastąpienie w tej roli Kataru. Władze arabskiego państwa ogłosiły niedawno, że "muszą rozważyć swoją rolę w negocjacjach mających doprowadzić do zakończenia walk". "Katar podkreśla brak postępów w rozmowach o zawieszeniu broni" - powiadomiła Al-Dżazira.

Reklama

Ankara już raz pomogła…

Hamas posiada w Turcji swoje biuro. Ankara pomogła osiągnąć w 2011 roku porozumienie pomiędzy Izraelem i palestyńską organizacją, dzięki któremu Hamas, w zamian za ponad 1 tys. więźniów, uwolnił po ponad pięciu latach izraelskiego żołnierza Gilada Szalita.

Erdogan wielokrotnie wyrażał też chęć mediacji pomiędzy Rosją a Ukrainą, jednak jak dotąd bezskutecznie.