Światowy sukces pierwszej Nikaraguanki i przedstawicielki Ameryki Środkowej, która wygrała ten konkurs zorganizowany w Salwadorze (jego wynik ogłoszono w listopadzie 2023 roku) nie znalazł uznania w oczach rządu jej kraju ponieważ, Sheynnis znalazła się na liście opozycjonistek "winnych przestępstwa konspiracji przeciwko ustrojowi kraju".

Reklama

Jak wróci do kraju, zostanie aresztowana

Spreparowane przez nikaraguańską prokuraturę oskarżenie dotyczy udziału 17-letniej wówczas Miss Universum w działalności opozycyjnej, zwłaszcza masowych demonstracjach ulicznych przeciwko dyktaturze prezydenta Ortegi z 2018 roku, krwawo stłumionych przez wojsko i policję. Po pierwszych spontanicznych reakcjach nikaraguańskiej ulicy na światowy sukces Sheynnis Palacios nikaraguańska Miss Universum została uprzedzona przez władze, że w razie powrotu do kraju zostanie aresztowana i postawiona przed sądem za zdradę ojczyzny.

Reklama

Na celowniku jest też dyrektorka konkursów piękności

Reklama

Podobny los czeka dotychczasową dyrektorkę konkursów piękności w Nikaragui Karen Celebretti. Ze względu na jej publiczne wypowiedzi - krytyczne wobec rządu Ortegi, a dotyczące fałszowania kolejnych wyborów oraz uwięzienia lub zmuszenia do ucieczki z kraju niemal wszystkich opozycjonistów spośród dawnych towarzyszy z czasów rewolucji przeciwko prawicowej dyktaturze - została oskarżona przez nikaraguańską prokuraturę o zdradę ojczyzny. Miała ona rzekomo uczestniczyć w "praniu brudnych pieniędzy" i "rozsiewaniu fałszywych wiadomości wymierzonych przeciwko panującemu w Nikaragui ustrojowi". 6 stycznia tego roku wraz z mężem i synem została wydalona z ojczyzny.

Miss Universum Sheynnis Palacios, wobec rządowej groźby "niezwłocznego aresztowania", także pozostaje za granicą.

Żona dyktatora zorganizuje własny konkurs piękności

Małżonka nikaraguańskiego dyktatora Daniela Ortegi, wiceprezydent Rosario Murillo, ogłosiła w tych dniach, że postanowiła osobiście zorganizować tego lata pod patronatem rządu nowy konkurs piękności dla kobiet w wieku od 18 do 25 lat.