Dwóch indyjskich aktorów Bollywood krytykuje premiera Narendrę Modiego i prosi ludzi o głosowanie na opozycyjną partię Kongres w trwających wyborach powszechnych w kraju. Filmy te zostały stworzone przez sztuczną inteligencję.

Reklama

Deepfake Bollywood: Manipulacja wyborcza?

Aamir Khan i Ranveer Singh, dwaj bollywoodzcy aktorzy w spreparowanych nagraniach, mówili że premier Indii nie dotrzymał obietnic kampanii podczas swoich dwóch kadencji na stanowisku premiera. Oba filmy wygenerowane przez AI są zakończone hasłem: "Głosuj na sprawiedliwość, głosuj na Kongres". Reuters informuje, że oba filmy zostały obejrzane w mediach społecznościowych ponad pół miliona razy.

Reklama

Rola sztucznej inteligencji w indyjskich wyborach

Takie treści generowane przez sztuczną inteligencję mogą odegrać gigantyczną rolę podczas wyborów w Indiach, które potrwają do czerwca. Deepfake są coraz częściej wykorzystywane w wyborach na całym świecie. Tegoroczne wybory powszechne w Indiach - jak informuję agencja - są pierwszymi, w których wykorzystywana jest sztuczna inteligencja. Singh napisał na X: Strzeżcie się deepfake'ów, przyjaciele.