W najnowszej aktualizacji wywiadowczej podano, że w poniedziałek rosyjski resort obrony ogłosiło przejęcie kontroli nad Nowomychajliwką w obwodzie donieckim, na południe od Marjinki i na północny wschód od Wuhłedaru. Wyjaśniono, że Nowomychajliwka ma ograniczone znaczenie strategiczne, ale leży na drogach do kolejnych osad, które rozciągają się po obu stronach rzeki Suchi Jały w południowej części obwodu donieckiego.

Reklama

Powolne postępy Rosji

W aktualizacji poinformowano, że rosyjskie wojska miały wkroczyć do Nowomychajliwki 9 lutego, a centrum miejscowości osiągnąć 24 marca. Ukraińska 79. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa Tawrija przekazała, że siły rosyjskie w czasie sześciomiesięcznych walk wokół tej miejscowości użyły 30 tys. żołnierzy i straciły 300 sztuk uzbrojenia.

Zwrócono uwagę, że rosyjskie siły potrzebowały 73 dni od momentu wejścia do Nowomychajliwki, aby pokonać dystans mniejszy niż 5 km i całkowicie przejąć kontrolę nad tą miejscowością, i wymagało to dodatkowych rezerw operacyjnych.

Reklama

Wyjątkowo duże straty Rosji

"To pokazuje powolny, ale stopniowy postęp sił rosyjskich. Na tej osi rosyjskie siły będą prawdopodobnie dążyć do postępów w kierunku miejscowości Konstantynówka, leżącej 2 km na zachód od Nowomychajliwki. Dalsze postępy na północ od Wuhłedaru mogą ostatecznie pozwolić na ominięcie umocnień Wuhłedaru. Te umocnienia spowodowały wyjątkowo wysoką liczbę ofiar wśród rosyjskich sił lądowych" - oceniono.