"Jesteśmy zmuszeni doradzić naszym obywatelom, aby dokładnie rozważyli celowość korzystania z usług tej linii lotniczej" - napisała ambasada w poniedziałkowym oświadczeniu.

W komunikacie dodano, że Turkish Airlines w ostatnich tygodniach "bez wyjaśnienia" odmówiły rosyjskim pasażerom wejścia na pokład samolotów do Argentyny, Brazylii, Meksyku, Panamy i innych krajów Ameryki Łacińskiej.

Reklama

"Problem istnieje i jest poważny. Nie jest dla nas jasne, w jakim stopniu tureckie władze zdają sobie sprawę z powagi sytuacji" - oświadczyła rosyjska ambasada, dodając, że tureckie MSZ "nie zareagowało" na pisemne i ustne skargi.

Reklama

Incydenty z rosyjskimi pasażerami

Serwisy informacyjne informowały, że tureckie linie lotnicze w ostatnim czasie kilka razy odmawiały wejścia na pokład rosyjskim pasażerom. Powodem były - jak podawano - względy proceduralne: nieodpowiednie dokumenty i brak historii podróży.

Turcja stała się kluczowym węzłem tranzytowym dla podróży do i z Rosji ze względu na wzajemne zakazy korzystania z przestrzeni powietrznej między Rosją a krajami zachodnimi nałożone po inwazji na Ukrainę.