Jak czytamy w komunikacie prokuratury, "zajęto dużą sumę pieniędzy i setki książek". "W wyniku rewizji w mieszkaniach, w domu jednego z aresztowanych znaleziono książki w języku francuskim, wydane w XIX wieku, prawdopodobnie ukradzione z Bibliotek Narodowej Paryża" - informują śledczy.

Reklama

Ustalono, że zorganizowana grupa przygotowywała plan ograbienia europejskich bibliotek od początku 2022 roku. Jej członkowie mieli posługiwać się fałszywymi tożsamościami, wymyślonymi personaliami, a także w miejsce oryginalnych książek wypożyczonych z bibliotek zostawiali podrobione kopie.

Drogocenne dzieła

Z komunikatu wynika, że cenne książki kradziono z bibliotek we Francji, Niemczech, na Łotwie, Litwie, w Estonii, Szwajcarii, Polsce i Czechach. Łączna wartość skradzionych dzieł to - według ustaleń śledztwa - setki tysięcy euro.

Reklama

Zatrzymani zostali oskarżeni przez prokuraturę o kradzież o dużej wartości w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Za to członkom grupy grozi do 10 lat więzienia.

Do zatrzymania doszło na terytorium Gruzji. Wcześniej w sprawie kradzieży książek aresztowano kilka osób we Francji i Belgii.