Siły rosyjskie po raz pierwszy od kilku dni nie zdobyły żadnych nowych terenów wokół Awdijiwki w obwodzie donieckim i choć jeden dzień nie przesądza o trendzie, może to świadczyć o pewnym spowolnieniu ataków w tym rejonie przy jednoczesnym szykowaniu się do ofensywy wokół miasta Czasiw Jar w tym samym obwodzie - zaznaczył Instytut.

Reklama

Czasiw Jar ważnym celem operacyjnym

”Siły rosyjskie mogą zdecydować o pójściu z klina na północ od Awdijiwki w kierunku Torecka, aby uzupełnić rosyjskie działania ofensywne koło Czasiw Jaru, co zapewne wymagałoby od Rosjan przerwy taktycznej przed skoncentrowaniem sił” – pisze ISW.

ISW podkreśla, że Czasiw Jar jest ważnym celem operacyjnym dla sił rosyjskich, gdyż byłby on dobrą bazą wypadową do ataków na Drużkiwkę i Konstantynówkę, które wchodzą w skład pasa dużych ufortyfikowanych miast w obwodzie donieckim.

Rosja przyspiesza dostawy broni na front

Tymczasem minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zlecił większe i szybsze dostawy broni na potrzeby wojny na Ukrainie – poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na komunikat rosyjskiego resortu obrony.

"Aby utrzymać wymagane tempo ofensywy(…) jest niezbędne zwiększenie ilości i jakości broni oraz sprzętu wojskowego dostarczanego jednostkom” – zacytowało ministerstwo słowa Szojgu. (PAP)

mw/ zm/