"Ponad 18 tysięcy żołnierzy Południowego Okręgu Wojskowego opuściło swoje stanowiska, z czego około 12 tysięcy należy do 8 Armii Połączonych Sił Zbrojnych - jednostki często wykorzystywanej w działaniach wojennych we wschodniej Ukrainie" - poinformował ukraiński wywiad wojskowy.

Reklama

Jak dodano, Moskwa używa obcokrajowców jako "mięsa armatniego" na froncie. Nie są przygotowani do działań bojowych - powiedział Petro Jacenko, rzecznik ukraińskiego Sztabu Koordynacyjnego ds. Traktowania Jeńców Wojennych.

Jednostka 29328

Cudzoziemcy przydzielani są do jednostki wojskowej nr 29328 Sił Zbrojnych Rosji, ale - jak wynika z informacji HUR - dezerterują z powodu ciężkich strat, niewypłacania pensji i znęcania się nad nimi. Dowódcy straszą ich egzekucjami za odmowę wykonania rozkazów.

"Samo przedostanie się z okupowanego obwodu ługańskiego do Nepalu nie jest łatwym zadaniem. Ponadto obywatele Nepalu mogą stanąć przed sądem we własnym kraju za udział w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie jako część armii rosyjskiej" - podano w komunikacie.