Ugrupowanie Order 9, które zorganizowało tę akcję, oznajmiło w komunikacie, że pomoc humanitarna dostarczana przez Izrael Palestyńczykom "trafia bezpośrednio do Hamasu (...), co daje mu możliwość sprawowania totalnej kontroli nad Strefą Gazy poprzez możliwość dystrybuowania" żywności i leków.

Reklama

Oświadczenie Order 9 głosi też, że pomoc humanitarna sprawia, iż Hamas nie jest zainteresowany zawarciem porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników.

W ubiegłym tygodniu w południowym Izraelu zatrzymano cztery osoby, które brały udział w podobnej akcji. "Ze względu na te incydenty (...) siły porządkowe zatrzymały kilka osób i wszczęły dochodzenie" - poinformowała izraelska policja w komunikacie.

Presja na Izrael

Reuters przypomina, że społeczność międzynarodowa wywiera od miesięcy presję na Izrael, by dostarczał pomoc do zagrożonej katastrofą humanitarną Strefy Gazy i nie blokował dostaw z zagranicy.

Na początku kwietnia, po ataku izraelskich sił na konwój organizacji World Central Kitchen (WCK), w którym zginęło siedmioro osób, prezydent USA Joe Biden zakomunikował izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu, że musi podjąć kroki, by chronić cywilów w Strefie Gazy i dostarczać tam więcej pomocy humanitarnej, a skala amerykańskiej pomocy dla jego kraju zależeć będzie od realizacji tych postulatów.