Śledczy uważają, że w latach 2021-2023 Kuzniecow jako szef zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej przyjmował łapówki od przedsiębiorstw komercyjnych w zamian za wykonywanie bliżej nieokreślonych działań na ich korzyść.

Reklama

Komitet Śledczy poinformował, że podczas przeszukań w miejscu zamieszkania Kuzniecowa znaleziono i skonfiskowano ponad 100 milionów rubli (ok. 1 miliona dolarów) w rosyjskiej i obcej walucie, złote monety, zegarki kolekcjonerskie i luksusowe przedmioty.

Putin mianował Kuzniecowa szefem dyrekcji personalnej Ministerstwa Obrony w maju 2023 r., ponad rok po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Wcześniej Kuzniecow stał na czele stał na czele 8. zarządu Sztabu Generalnego, który zajmuje się ochroną tajemnic państwowych.

Czystki w MON

Rosyjska prasa niezależna przypomina, że aresztowanie Kuzniecowa nastąpiło niecały miesiąc po aresztowaniu pod zarzutem łapownictwa wiceministra obrony Timura Iwanowa, sojusznika odwołanego ministra obrony Siergieja Szojgu. W niedzielę prezydent Władimir Putin zastąpił wieloletniego ministra obrony byłym pierwszym wicepremierem Andriejem Biełousowem.