Międzynarodowy Trybunał Karny stara się o nakazy aresztowania przeciwko trzem liderom palestyńskiej grupy militanckiej Hamas i izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu za rzekome zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości związane z atakiem terrorystycznym na Izrael 7 października i trwającym konfliktem w Strefie Gazy.

Reklama

Oświadczenie MTK

W poniedziałkowym oświadczeniu, MTK stwoerdził, że zamierza uzyskać nakazy przeciwko liderowi Hamasu Yahya Sinwar, szefowi Biura Politycznego grupy Ismail Haniyeh i Mohammed DiabIbrahim al-Masri, dowódcy naczelnego skrzydła wojskowego Hamasu, brygady al-Qassam.

Trzech liderów Hamasu jest ściganych w związku z rzekomymi przestępstwami popełnionymi podczas ataku terrorystycznego Hamasu przeciwko Izraelowi 7 października, w tym morderstwo, branie zakładników i nadużycia seksualne.

Nakazy przeciwko Netanjahu i Galantowi

MTK poprosił również o nakazy przeciwko Netanjahu i ministrowi obrony Yoav Galantowi za rzekome zbrodnie popełnione od października podczas odwetowej kampanii Izraela w Strefie Gazy. Rzekome zbrodnie obejmują głodzenie cywilów, morderstwo i prześladowania.

Odpowiedź Izraela

Izrael twierdzi, że jego ofensywa w Gazie, ma na celu eliminację Hamasu, a nie cywilów.

Trwa ładowanie wpisu