75-letni Karol III, który również przechodzi leczenie w związku z nowotworem i dopiero w kwietniu wrócił do udziału w wydarzeniach publicznych, nie będzie jednak prowadził inspekcji wojska konno, jak to było w ubiegłym roku, lecz siedząc w karecie.

Reklama

Karol III i księżna Kate. Walka z nowotworem

W paradzie odbywającej się tydzień wcześniej, będącej próbą generalną przed Trooping the Colour, nie będzie uczestniczyć natomiast jego synowa, księżna Kate. Ponieważ sprawuje ona honorowe dowództwo nad Gwardzistami Irlandzkimi, jednym z regimentów Brytyjskiej Armii, od pewnego czasu spekulowano, że przy okazji tego właśnie wydarzenia powróci ona do publicznej aktywności, którą wstrzymała w związku z wykryciem u niej nowotworu.

Obowiązki królewskie

Nie wiadomo na razie, czy żona następcy tronu, księcia Williama weźmie udział w samej Trooping the Colour, którą zazwyczaj obserwują wszyscy wykonujący obowiązki członkowie rodziny królewskiej. Gdy w styczniu poszła do szpitala na zabieg jamy brzusznej - kiedy jeszcze nie było wiadomo o jej nowotworze - informowano, że nie będzie brać udziału w żadnych wydarzeniach publicznych co najmniej do Wielkanocy. W zeszłym tygodniu Pałac Kensington przekazał, że nie należy się tego spodziewać do czasu, gdy zgodę na to wyrażą lekarze.

Czym jest Trooping the Colour?

Jest to najważniejszy elementoficjalnych urodzin brytyjskich monarchów, które z racji m.in. lepszej pogody są zawsze obchodzone w czerwcu. W uroczystości bierze udział ponad 1400 żołnierzy z ceremonialnych jednostek brytyjskiej armii, 200 koni i 400 członków orkiestr wojskowych, którzy po przeglądzie wojska dokonywanym przez monarchę na defiladowym placu Horse Guards Parade wracają do Pałacu Buckingham.