Mnangagwa odwiedził Petersburg, gdzie trwa, zignorowane przez Zachód, Międzynarodowe Forum Ekonomiczne. Rozmowę z Putinem zaczął od nazwania go swoim drogim bratem, po czym szybko przeszedł do krytyki polityki zagranicznej prowadzonej przez swego północnego sąsiada.

Reklama

Skarga na USA

Zachód właśnie zaczął umacniać swoją władzę w Zambii. Wiesz, był czas, gdy Zambia i Zimbabwe stanowiły jedno, nazywało się to Rodezja Północna i Południowa. To było jedno, ale teraz jesteśmy rozdzieleni. Amerykanie konsolidują swoją władzę w tym kraju, zarówno jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jak i wsparcie finansowe dla Zambii, aby mieć pewność, że poczujemy się samotni – tłumaczył 81-letni Mnangagwa Putinowi podczas rozmowy, której krótkie fragmenty pojawiły się w internecie.

Oświadczenie Mnangagwy pojawiło się zaledwie osiem dni po tym, jak odwiedził Zambię w Livingstone, aby wziąć udział w szczycie szefów Wspólnoty Rozwoju Afryki Południowej(SADC), gdzie został ciepło przyjęty przez prezydenta Zambii Hakainde Hichilemę.

Szokująca lekkomyślność

Reklama

Coś jest strasznie nie tak z naszą umiejętnością rządzenia. Ta prezentacja nowego przewodniczącego SADC przeciwko państwu członkowskiemu przed obcą głową państwa jest niezwykle niefortunna. Na tym poprzestanę i powiem, że jestem niezwykle zszokowany tą lekkomyślnością– powiedział Walter Mzembi, były szef dyplomacji Zimbabwe.

Zimbabwe i Zambia

Zimbabwe sprawuje obecnie prezydencję SADC. Jest też współzałożycielem tej organizacji, którą powołano do życia w Lusace w Zambii w kwietniu 1980 roku. Zambia i Zimbabwe cieszą się bardzo dobrymi stosunkami od czasu ich wyzwolenia spod brytyjskich rządów kolonialnych odpowiednio w 1964 i 1980 r. Zambia znacząco przyczyniła się do walki wyzwoleńczej swojego sąsiada.