W ubiegłym tygodniu śledczy z Urzędu Kryminalnego Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) "skontrolowali niemiecko-marokańsko-polskiego obywatela Soufiana T.". Mężczyzna z Bonn złożył wniosek o akredytację na EURO 2024 jako steward i ochroniarz na tzw. imprezy towarzyszące poza stadionami piłkarskimi (m.in. publiczne oglądanie meczów, spotkania kibiców) - pisze "Bild".

Reklama

Odkrycie, że obywatel Polski jest islamistą

Podczas sprawdzania wniosku okazało się, że organy bezpieczeństwa państwa i ochrony konstytucji posiadały ustalenia wskazujące, że Soufian T. jest islamistą. Na podstawie tych informacji komenda policji w Kolonii odmówiła akredytacji na Mistrzostwa Europy.

Wkrótce potem funkcjonariusze służb bezpieczeństwa odkryli, że islamista złożył również dwa wnioski o akredytacje w Nadrenii-Palatynacie na duże imprezy "Rock am Ring" i "24-godzinny wyścig na torze Nuerburgring". Podczas dalszego dochodzenia policja federalna poinformowała siły bezpieczeństwa, że podejrzany o terroryzm zarezerwował już na początku maja bilet z lotniska Kolonia-Bonn do Stambułu. "Bez lotu powrotnego" - podkreśla portal.

Rosnące podejrzenia o terroryzm

Reklama

W rezultacie wezwano również Federalny Urząd Kryminalny i przeprowadzono dalsze dochodzenia w sprawie przepływów pieniężnych i działalności internetowej islamistów. Ponieważ podejrzenia o terroryzm nadal rosły, prokuratura federalna wszczęła "postępowanie przygotowawcze w sprawie podejrzenia o wspieranie organizacji terrorystycznej za granicą (Państwa Islamskiego Prowincji Chorasan - IS-K)" - pisze "Bild".

IS-K stoi za planowanymi atakami na katedrę w Kolonii i katedrę św. Szczepana w Wiedniu w Boże Narodzenie i Sylwestra ubiegłego roku oraz za atakiem na salę koncertową w Moskwie, w wyniku którego zginęło ponad 140 osób - przypomina portal.

Zatrzymanie Soufiana T. na lotnisku

Soufian T. został zatrzymany w piątek wraz z matką i siostrą na lotnisku Kolonia-Bonn. Skonfiskowano mu kilka telefonów komórkowych i 2,5 tys. euro. "Podejrzany o terroryzm milczy" - podaje "Bild".

Po zatrzymaniu podejrzanego przeszukano jego i skonfiskowano kolejne telefony komórkowe, nośniki danych i komputery. Śledczy przejęli również podejrzane nagrania.