Stacja CNN, powołując się na rosyjską państwową agencję RIA Nowosti poinformowała, że rosyjski sąd skazał na trzy lata i dziewięć miesięcy kolonii karnej amerykańskiego żołnierza, uznając go za winnego kradzieży i groźby zabójstwa.

Reklama

Amerykański żołnierz winny kradzieży i groźby zabójstwa

Sierżant Gordon Black został zatrzymany pod zarzutem kradzieży w maju we Władywostoku na dalekim wschodzie Rosji, dokąd pojechał złożyć wizytę kobiecie – przypuszczalnie swojej przyjaciółce. Oskarżono go o odebranie jej 10 tys. rubli (112 dolarów) podczas wizyty w kwietniu. Zarzucono mu również, że zaatakował ją podczas kłótni.

Będzie odwołanie od wyroku

Black nie przyznał się do grożenia kobiecie zabójstwem, ale częściowo przyznał się do kradzieży. W poniedziałek oznajmił, że wziął pieniądze z portmonetki kobiety, ale następnego dnia przelał jej 125 dolarów. Powiedział, że wydał je na jedzenie oraz trzy noclegi w hotelu. Oświadczył też, że kobieta miała odebrać od właściciela depozyt w wysokości 10 tys. rubli po zakończeniu wynajmu mieszkania, za które on płacił. Zdaniem pokrzywdzonej, nie zrekompensował jej poniesionej szkody. Adwokat Blacka zapowiedział, że żołnierz odwoła się od wyroku.

Romans podczas służby w Korei Płd.

Reklama

Według niezależnego rosyjskiego portalu Mediazona Black miał z nią romans podczas służby w Korei Płd. Do Rosji przyjechał w trakcie urlopu i bez pozwolenia przełożonych - po zakończeniu służby w Korei Południowej miał wrócić do Teksasu, a tymczasem pojechał w ślad za byłą dziewczyną do Władywostoku. Mediazona, powołując się na lokalną prokuraturę, podała, że żołnierz w trakcie awantury z dziewczyną chwycił ją za szyję, "co uznała za realne zagrożenie życia".

Zwiększone napięcie w relacjach Moskwa-Waszyngton

Wyrok w sprawie Blacka zapadł w momencie zwiększonego napięcia w relacjach Moskwy z Waszyngtonem. W Rosji przetrzymywanych jest więcej Amerykanów, m.in. dziennikarze Evan Gershkovich i Alsu Kurmaszewa, były żołnierz sił piechoty morskiej Paul Whelan, a także nauczyciel Marc Fogel i muzyk Travis Leake, więzieni w związku z zarzutami dotyczącymi handlu narkotykami. W areszcie przebywa też posiadająca podwójne obywatelstwo, USA i Rosji, 32-letnia Ksenia Hawana, która została skazana za wpłacenie pieniędzy na rzecz fundacji pomagającej Ukrainie.