Wyborczy pojedynek w stolicy Toskanii był jednym z najciekawszych podczas drugiej tury częściowych wyborów lokalnych w 101 włoskich gminach.

Wnuczka legendy

Według wstępnych wyników, podanych po zamknięciu lokali wyborczych po południu, Sara Funaro, która przez ostatnie 10 lat zasiadała we władzach miasta, otrzymała około 60 procent głosów. Jest wnuczką legendarnego burmistrza Florencji Piero Bargelliniego, który pełnił tę funkcję podczas katastrofalnej powodzi w 1966 roku.

Reklama

Rywalem Funaro był urodzony w Niemczech, popierany przez centroprawicę znany historyk sztuki Eike Schmidt, który pod koniec zeszłego roku otrzymał obywatelstwo Włoch. Zamiar kandydowania na burmistrza Florencji zgłosił tuż po tym, gdy zakończył kadencję jako dyrektor Galerii Uffizi i został mianowany szefem muzeum Capodimonte w Neapolu.

Centrolewica we Florencji

Reklama

Centrolewica zachowała władzę we Florencji.

Z pierwszych sondażowych rezultatów wyborów w miastach-siedzibach prowincji wynika, że rządząca we Włoszech centroprawica wygrała w sześciu z nich: w Urbino, Rovigo, Campobasso, Caltanisetta, Lecce i Vercelli.

Centrolewica będzie miała burmistrzów oprócz Florencji także w Vibo Valentia, Cremonie, Potenzy, Perugii i Bari.

Frekwencja w wyborach

Frekwencja w drugiej turze wyniosła ponad 47 procent, a w pierwszej turze dwa tygodnie wcześniej - około 62 proc.