Dziennik Gazeta Prawana logo

Niespodziewana dymisja Kułeby to nie wszystko. Już pięć resortów rządu Ukrainy nie ma ministra

4 września 2024, 08:23
[aktualizacja 4 września 2024, 08:54]
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dmytro Kułeba
Dmytro Kułeba/shutterstock
Zaskakująca dymisja na wysokim szczeblu władz Ukrainy. "Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy otrzymała list ministra spraw zagranicznych Dmytra Kułeby, w którym szef dyplomacji powiadomił o rezygnacji z tego stanowiska" - poinformował w środę na Facebooku przewodniczący Rady Rusłan Stefanczuk.

Niespodziewana rezygnacja Kułeby

"Rada Najwyższa Ukrainy otrzymała wniosek ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułeby, dotyczący (jego) rezygnacji (z pełnionego urzędu). Rezygnacja (ministra) zostanie rozpatrzona na jednej z najbliższych sesji plenarnych" - czytamy w komunikacie.

Masowe dymisje w rządzie Zełenskiego

We wtorek Stefanczuk poinformował, że minister ochrony środowiska i zasobów naturalnych Rusłan Striłec, szef resortu ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandr Kamyszin oraz minister sprawiedliwości Denys Maluska również złożyli rezygnacje.

Reuters zwrócił uwagę, że biorąc pod uwagę wcześniejsze dymisje, łącznie pięć resortów pozostaje obecnie bez ministra. Agencja oceniła, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i jego otoczenie mogą zechcieć uzupełnić te wakaty jeszcze przed podróżą do Stanów Zjednoczonych na Zgromadzenie Ogólne ONZ we wrześniu.

Kim jest Dmytro Kułeba?

Kułeba rozpoczął karierę w ministerstwie spraw zagranicznych w 2003 roku i od tego czasu zajmował w resorcie różne stanowiska. Do pracy MSZ wprowadził "koncepcję dyplomacji cyfrowej, komunikacji strategicznej, dyplomacji kulturalnej i dyplomacji publicznej" - podano na stronie internetowej resortu.

W 2016 r. został mianowany stałym przedstawicielem Ukrainy przy Radzie Europy. W latach 2019-2020 pełnił funkcję wicepremiera ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy. Na czele ministerstwa spraw zagranicznych Ukrainy stanął w marcu 2020 r.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj