Dziennik Gazeta Prawana logo

"Pokój w Ukrainie poza zasięgiem". NATO przygotowało mocną odpowiedź dla Rosji

11 kwietnia 2025, 15:50
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Boris Pistorius
"Pokój w Ukrainie poza zasięgiem". NATO przygotowało mocną odpowiedź dla Rosji/PAP/EPA
Szef niemieckiego resortu obrony Boris Pistorius przyznał w Brukseli, że - biorąc pod uwagę trwającą agresję Rosji na Ukrainę - pokój wydaje się w najbliższej przyszłości poza zasięgiem. Minister obrony Wielkiej Brytanii John Healey dodał, że sojusznicy przekażą Ukrainie 21 mld euro pomocy wojskowej.

Na piątkowej konferencji prasowej po spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, zorganizowanym pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii i Niemiec w kwaterze głównej NATO w Brukseli, Pistorius zapowiedział, że Niemcy zapewnią Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości 11 mld euro w okresie do 2029 r. Zapewnimy, że Ukraina będzie nadal korzystać z naszego wspólnego wsparcia wojskowego. Rosja musi zrozumieć, że Ukraina jest w stanie kontynuować walkę, a my będziemy ją wspierać - zapowiedział szef niemieckiego ministerstwa obrony.

Rekordowy wzrost finansowania wojskowego dla Ukrainy

Z kolei jego brytyjski odpowiednik John Healey powtórzył ubiegłotygodniową zapowiedź sekretarza generalnego NATO Marka Ruttego, ogłaszając, że Ukraina otrzyma od sojuszników 21 mld euro wsparcia militarnego. To rekordowy wzrost finansowania wojskowego dla Ukrainy. Zwiększamy też wsparcie dla żołnierzy, walczących na froncie - oznajmił.

Dodał, że sam Londyn przeznaczy na pomoc Kijowowi 4,5 mld funtów. Dziś zapowiedziałem 350 mln funtów na wsparcie ukraińskich sił zbrojnych na froncie. To pakiet, który obejmuje systemy radarowe, miny przeciwczołgowe i setki tysięcy nowych dronów - powiedział szef brytyjskiego resoru obrony. Dodatkowe 150 mln funtów przeznaczone zostanie na naprawę i konserwację sprzętu wojskowego.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj