Minister administracji Andrzej Halicki zwracał uwagę na konferencji prasowej, że 25. października rozstrzygnie się nie tylko spór polityczny, ale także, jaki będziemy mieli model ustrojowy. Minister mówił to w kontekście proponowanej przez partię Jarosława Kaczyńskiego zmiany konstytucji. Halicki przypomniał, że jeszcze w sierpniu pytania tego dotyczące stawiał senator Marek Borowski. Czy ten projekt konstytucji jest rzeczywistą propozycją dla Polski i dlaczego zniknął ze stron internetowych Prawa i Sprawiedliwości - zastanawiał się Halicki.

Reklama

Polityk zapewnił, że Platforma Obywatelska chce zmieniać Polskę, poprawiać jakość życia obywateli. Ale - mówi - nie uzurpujemy sobie prawa do zmieniania i formowania ludzi.

Andrzej Halicki zaprezentował kilka artykułów z projektu konstytucji Prawa i Sprawiedliwości. Dokument jest datowany na 2010 rok. Zwiększa on między innymi kompetencje prezydenta. Będzie on mógł na przykład rozwiązać Sejm w ciągu pierwszych 6 miesięcy od objęcia urzędu, czy odmówić powołania ministra, jeśli ma podejrzenia, że nie będzie on realizował interesów państwa.