Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński powiedział, że w II turze wyborów samorządowych głosowanie będzie prostsze. - Wybór będzie tylko między dwoma kandydatami, chyba że zdarzy się sytuacja, że jest tylko jeden kandydat – zaznaczył Hermeliński.

Reklama

Przypomniał, że cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. W niedzielę lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21.

- II tura wyborów będzie na pewno procedurą, którą szybciej uda się zakończyć, taką miejmy nadzieję – dodał szef PKW.

Według niego PKW chciałaby, aby ogłoszenie wyników nastąpiło niezwłocznie. - Może to być i pierwszego dnia po wyborach, przed południem, może być i po południu, może być też wtorek (…). Chcielibyśmy podać (wyniki) już następnego dnia po wyborach – zapowiedział Hermeliński.

Reklama

Członek PKW sędzia Wiesław Błuś powiedział, że II tura wyborów odbędzie się w 649 miastach i gminach, wybierani będą wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. Poinformował, że wyborca otrzyma jedną kartę do głosowanie. Na karcie będą nazwiska dwóch kandydatów i powinno się postawić znak X w obrębie kratki przy nazwisku wybranego kandydata - dodał.

Jak zaznaczył, na karcie do głosowania może być też jedno nazwisko, tzn. tam, gdzie będzie tylko jeden kandydat. W takim przypadku wyborca będzie głosował stawiając znak X w kratce oznaczonej słowem "tak" lub "nie".

Reklama