Jak poinformował rzecznik policji w Bartoszycach Robert Koniuszy, protestujący zostali pouczeni przez policjantów, że łamią przepisy o ruchu drogowym. Podkreślił, że blokujący po wezwaniu policji zeszli z przejścia umożliwiając dojazd do granicy. Jeden z protestujących pozostał na przejściu i został za to ukarany mandatem. Przed godz. 20 blokada zakończyła się.

Reklama

Wicedyrektor Izby Celnej w Olsztynie Ryszard Chudy powiedział, że to kolejny w ciągu ostatniego roku protest, organizowany przez tzw. mrówki. "Niezależnie od tego czy będą protesty, czy nie, celnicy będą nadal skrupulatnie kontrolować przekraczających granicę"- podkreślił Chudy.

Dodał, że w grudniu ubiegłego roku zmniejszyły się normy wwozu do Polski z Rosji papierosów do dwóch paczek. "Jeszcze niedawno wwiezienie nielegalne 1 tysiąca paczek było na porządku dziennym, teraz wwiezienie 200 paczek to w naszej ocenie duży przemyt" - ocenił.

Jak dodał, na pakiecie - czyli 10 paczkach papierosów - "mrówki" mogą zarobić 35 złotych, więc przemyt nadal jest opłacalny. Według niego, 90 procent podróżnych przekraczających przejście graniczne w Bezledach stanowili przemytnicy, a przemytem zajmowały się całe rodziny.