"Po fali mrozów spodziewamy się ocieplenia. Okres świąteczny będzie cieplejszy niż minione dni" - poinformowała synoptyk Małgorzata Tomczuk na wtorkowej konferencji w siedzibie IMGW w Warszawie, na której instytut przedstawił ogólną prognozę pogody na święta Bożego Narodzenia.

Reklama

Jak powiedziała synoptyk, w środę przejdzie nad Polską niż, z kolejnym układem frontów atmosferycznych. Cieplejsze powietrze będzie przeważało nad wschodnią częścią kraju. Z kolei od zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze. "Nad dzielnicami zachodnimi, nad Wybrzeżem, Pomorzem, Wielkopolską spodziewamy się opadów śniegu" - mówiła Tomczuk.

Temperatura w środę wahać się ma od 0 st. na północnym-zachodzie, do 4-5 st. na południowym-wschodzie. W centrum wynosić ma 1-3 st., z opadami deszczu, przechodzącymi w deszcz ze śniegiem i śnieg. "W nocy ze środy na czwartek spodziewamy się lekkiego mrozu: od 0 st. nad morzem, poprzez -1, -2 st. w centrum kraju, do -3 st. na południu" - uzupełniła synoptyk.

W Wigilię opadów będzie niewiele. Od południa napłynie nad Polskę cieplejsze powietrze. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem, przechodzące w deszcz, będą występować przede wszystkim w centralnych dzielnicach Polski. Temperatury w Wigilię wynosić będą: od -1 st. na północy kraju - najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie i Mazurach - poprzez ok. 1-2 st. w centrum Polski, do 3-4 na południu.

Piątek - czyli pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia - będzie dość ciepły i deszczowy, z temperaturami dochodzącymi na południu Polski nawet do 10 stopni - wynika z prognozy IMGW. Silniejszy wiatr może wystąpić na południu. "Możemy spodziewać się nawet halnego" - powiedziała Tomczuk, dodając, że w piątek pod koniec dnia od zachodu zacznie napływać nad Polskę chłodniejsze powietrze.

Piątkowe popołudnie oraz noc z piątku na sobotę przynieść mają ochłodzenie. Jak powiedziała synoptyk, "od zachodu przejdzie strefa frontowa i +wleje się+ kolejna fala chłodu". W sobotę temperatury w kraju mają być dodatnie, jednak występować będą opady śniegu i deszczu ze śniegiem - prognozuje IMGW.