Tadeusz Góra jako pierwszy pilot na świecie został wyróżniony Medalem Lilienthala przez Międzynarodową Federację Lotniczą za rekordowy przelot szybowcem na dystansie 577,8 km wykonany w 1938 r. z Bezmiechowej w Bieszczadach do Małych Solecznik pod Wilnem.

Urodził się Krakowie w 1918 r. Oprócz Medalu Lilienthala, przed wojną zdobywał też inne laury w sportach szybowcowych. W czasie wojny walczył jako lotnik w Anglii w 316. polskim dywizjonie myśliwskim. W powietrznych walkach zniszczył bądź uszkodził pięć samolotów niemieckich; zniszczył też jedną rakietę V-1. Został odznaczony orderem Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyżem Walecznych, odznaczeniami brytyjskimi.

Po wojnie wrócił do Polski. Startował w zawodach szybowcowych, był instruktorem, oblatywaczem w zakładach szybowcowych w Bielsku-Białej. W 1950 r., jako pierwszy Polak a drugi pilot na świecie, zdobył Złotą Odznakę Szybowcową z Trzema Diamentami.

W 1957 r. wstąpił do wojska; latał na samolotach odrzutowych typu MiG-15, MiG-17 i MiG-19. Odszedł z wojska stopniu podpułkownika, potem pracował jako instruktor i kierownik lotów w zakładach PZL Świdnik. W 2007 r. prezydent RP awansował go do stopnia generała brygady stanie spoczynku.