"Pracownicy przedszkola poinformowali nas o nietypowo zachowującym się, trzeszczącym dachu obiektu. Z budynku ewakuowano w sumie ponad 100 osób, w tym 14 pracowników przedszkola" - relacjonuje Sławomir Brandt z wielkopolskiej straży pożarnej.

Dzieci przeniosły się do pobliskiej szkoły. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego stwierdził jednak, że mogą wrócić do przedszkola.

W Krakowie zawalił się dach kamienicy. Sześć osób trzeba było ewakuować. Budynek - mieszczący się przy ulicy Piotra Trębacza 4 - będzie musiał przejść gruntowny remont, o ile inspektor budowlany nie nakaże rozbiórki. Z sześciu ewakuowanych osób trzy mają na razie zamieszkać u swoich rodzin, zaś pozostałe w lokalach zastępczych.

p

Pod ciężarem zalegającego na dachach śniegu naruszone zostały konstrukcje trzech budynków w Wieruszowie i Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie). W Ochędzynie zawaliła się część konstrukcji dachu na sztucznym lodowisku. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Nikogo jeszcze o tej porze nie było na lodzie.

W Piotrkowie Trybunalskim z kolei pod ciężarem pokrywy śnieżnej zawaliło się zadaszenie rampy załadunkowej. Zniszczone zostały zaparkowane pod nią trzy samochody. Właściciel firmy wynajmującej obiekt wycenił szkody na około 100 tysięcy złotych.

Natomiast w miejscowości Przygłów zawalił się drewniany budynek mieszkalny. Na szczęście w chwili zdarzenia mieszkającej tam kobiety nie było w domu.

Straż pożarna i policja przypominają, że do odśnieżania dachów zobowiązani są właściciele lub zarządcy budynków. Jeśli administratorzy tego nie dopilnują, mogą spodziewać się mandatu do 500 złotych lub nawet zamknięcia obiektu.