"Chcę wyrazić zdziwienie, że litewski Sejm odrzucił ustawę, która pozwalałaby na pisownię nazwisk polskich zgodnie z brzmieniem i regułami naszego języka" - powiedział prezydent Kaczyński dziennikarzom.

Reklama

Zaznaczył, że jest "zwolennikiem bardzo dobrej współpracy" obu krajów, a uregulowanie kwestii pisowni nazwisk polskich "jest interesem wspólnym, a także interesem innych krajów bałtyckich: Łotwy i Estonii".

Prezydent wyraził nadzieję, że "do tej sprawy jeszcze się powróci". "O tym rozmawiałem z prezydent" - zaznaczył.

Dalia Grybauskaite powiedziała dziennikarzom, że chciałaby, aby dobre partnerskie stosunki były kontynuowane, a "dzisiejsze problemy nie wpłynęły negatywnie na przyszłą współpracę".

"Bardzo bym chciała, byśmy potrafili, szczególnie tu na Litwie, rozstrzygnąć problemy, nawet te drobne, by nie przesłaniały one dobrych stosunków partnerskich między Litwą a Polską" - powiedziała prezydent.

Lech Kaczyński podkreślił, że pozostaje optymistą. Poinformował, że wyraził zainteresowanie inwestycjami we wspólne projekty energetyczne.

Prezydent Grybauskaite powiedziała, że na spotkaniu omówiono m.in. kwestie związane z budową polsko-litewskiego mostu energetycznego i perspektywę budowy nowego polsko-litewskiego gazociągu.

Według niej Litwa i Polska zwrócą się do struktur unijnych z prośbą, by projekt budowy polsko-litewskiego gazociągu został ogłoszony projektem priorytetowym.

czytaj dalej >>>"Omówiliśmy kwestię budowy mostu energetycznego i połączenia gazowego. Uważamy, że należy zabiegać o to, by w strukturach unijnych gazociąg stał się priorytetowym projektem dla całej Europy, takim jakim jest projekt mostu energetycznego. Będziemy dążyli do zapewnienia europejskiego finansowania tego projektu" - powiedziała Grybauskaite.

Lech Kaczyński poinformował też, że rozmawiano o kwestiach związanych z rafinerią w Możejkach Orlen Lietuva. "Rozmawialiśmy o Możejkach. Rozmawialiśmy jak z partnerem" - powiedział dziennikarzom.

Komunikat prasowy Urzędu Prezydenta Litwy cytuje słowa Dalii Grybauskaite: "Z prezydentem Kaczyńskim jesteśmy zgodni, że Litwa i Polska będą uzgadniały i wspólnie rozstrzygały problemy energetyczne związane ze stroną trzecią, włącznie z problemami dotyczącymi rafinerii w Możejkach Orlen Lietuva".

Od kilku miesięcy media na Litwie i w Polsce spekulują na temat możliwości sprzedaży Rosjanom rafinerii Orlen Lietuva. Spekulacje te pojawiły się m.in. w kontekście nieudanych dla PKN Orlen starań o przejęcie kontroli operacyjnej nad litewskim, państwowym terminalem morskim Klaipedos Nafta, głównym punktem eksportowym produktów Orlen Lietuva.

Po spotkaniu w Wilnie prezydenci nie odpowiadali na pytania dziennikarzy, jedynie wygłosili oświadczenia.

Reklama