Już od września 2009 rozpocznie się rekrutacja na trzy nowe specjalizacje zakładu biofizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Do wyboru przyszli studenci będą mieli biofizykę molekularną, projektowanie molekularne i bioinformatykę.

Reklama

"Każdy z tych trzech kierunków opiera się na praktycznym zastosowaniu chemii, fizyki biologii i matematyki, tak by opuszczając uczelnię, spokojnie można było uczestniczyć na przykład w badaniach nad nowymi lekami" - mówi dr Jacek Jemielity, jeden z pomysłodawców projektu.

"Postanowiliśmy wykorzystać nasze doświadczenia z współpracy z zagranicznymi firmami, dla których wykonujemy różne zlecenia, tak by wykreować pożądanych przez rynek specjalistów" - wyjaśnia Jemielity.

Zgadza się z nim Martina Klein z działu Cardiology Research firmy Bayer w Niemczech. "Poszukujemy specjalistów także w Polsce, jednak do tej pory uczelnie zza wschodniej granicy kształciły w nieadekwatny do naszych potrzeb sposób. Kandydaci musieli przechodzić długie szkolenia, by pracować w naszych laboratoriach. Zapoznawszy się z programem, mogę powiedzieć, że to zmiana w nauczaniu tych przedmiotów w bardzo dobrym kierunku" - mówi specjalistka z Niemiec.