Na tablicy widnieje postać Jana Pawła II z pastorałem. Nieznani sprawcy uszkodzili wieńczącą pastorał figurę Chrystusa. Porysowali także twarz papieża.

Reklama

Proboszcz parafii św. Stanisława, ksiądz Antoni Kulawik, nie ukrywa żalu. Zapowiedział, że będzie zabiegał u władz miejskich, by miejsce - znajdujące się na obrzeżach miasta - było lepiej chronione. Dotychczas jedynymi zabezpieczeniami przed wandalami była nieczynna kamera monitoringu miejskiego oraz zakaz wstępu w pobliże krzyża po zmroku.

Krzyż Milenijny stoi na Wzgórzu Trzech Lipek, które obrosło w legendy. W XVII wieku miało tam dojść do walk ze Szwedami. Przemaszerowały tędy również polskie wojska podążające na odsiecz Wiedniowi. Z Trzech Lipek roztacza się niezwykła panorama miasta i otaczających je Beskidów.

Krzyż Milenijny stanął na wzgórzu w 2001 roku. Wykonany został ze stali. Mierzy 40 metrów.

Parafia świętego Stanisława jest najstarszą w Bielsku-Białej, podobnie jak i jej główny kościół. Świątynia została zbudowana w drugiej połowie XIV wieku. Znajdują się w niej między innymi unikatowe gotyckie ołtarz i prezbiterium z czterema warstwami polichromii.